WEŹ RELACJE W SWOJE RĘCE!
《JAK SŁUCHAĆ?》
Nawet osoba o dobrym słuchu może nie słyszeć- może nie chcieć usłyszeć…
Wiemy już jak mówić o swoich potrzebach, jak wyrażać to, co czujemy, nie robiąc krzywdy drugiej osobie- znamy język Żyrafy (patrz post pt. Jak mówić? Szakal & Żyrafa).
Jednak, by rozmowa była dobra, ważniejsze często jest nie to, co mówimy, lecz to jak słuchamy.
Zdarza się, że, słuchając czyichś problemów, w głowie mamy już zestaw rad i genialnych rozwiązań tej sytuacji, mamy odpowiedzi na wiele wątpliwości drugiej osoby, czekamy na naszą kolej, by wyrazić swoją opinię.
Choć to oczywiście dobry odruch, że chcemy, by naszemu rozmówcy było łatwiej, by mógł się z czymś szybciej uporać, to w momencie, gdy z nim rozmawiamy, nie liczą się nasze pragnienia, a tej osoby. Ona powinna być w centrum uwagi, ona i jej potrzeby.
Dobrze jest zadać sobie pytanie: Czy ja, będąc w podobnej sytuacji, chciałbym usłyszeć takie słowa? Czy bardziej wartościowe nie byłoby dla mnie poczucie, że ktoś mnie słucha i stara się być ze mną w tym, co przeżywam?
Świetnym sposobem na wypracowanie w sobie bardziej empatycznej i altruistycznej postawy jest metoda AKTYWNEGO SŁUCHANIA.
Absolutnym Mistrzem w tej dziedzinie jest Jezus Chrystus, my, chcąc Go naśladować, możemy starać się wypełniać 5 KROKÓW AKTYWNEGO SŁUCHANIA.
SKUP SIĘ /Staraj się utrzymywać naturalny kontakt wzrokowy. Jeśli widzisz, że to krępuje twojego rozmówcę, możesz patrzeć w tę samą stronę, co on./
NAPRAWDĘ SŁUCHAJ /Postaraj się nie myśleć o własnych podobnych przeżyciach i o tym, co chcesz powiedzieć./
POZWÓL NA CISZĘ /Chwila milczenia pozwoli mówiącej osobie na zebranie myśli. Warto poczekać aż druga osoba znowu zacznie mówić./
PARAFRAZUJ /Od czasu do czasu możesz powtórzyć słowa wypowiadane przez drugą osobę. To potwierdza twoje zaangażowanie w rozmowę. /
ZROZUM EMOCJE /Spróbuj wyobrazić sobie, co przeżywa druga osoba, pomyśl o emocjach towarzyszących twojemu rozmówcy. /
Sposób postrzegania i oceniania rzeczywistości, a także uczucia są unikatowe i właściwe konkretnej osobie, nie powinny podlegać niczyjej ocenie lub próbie wpłynięcia na nie, jeśli nie są źródłem grzechu.
Słuchanie jest najdoskonalszą formą relacji międzyludzkich, dzięki niemu rodzi się zrozumienie.
Aktywne słuchanie jest sposobem na zbudowanie bliskości, jest też widocznym znakiem zaangażowania w relację. Wymaga poświęcenia, czasem jest wręcz męczące, ponieważ potrzeba ciągłego skupienia, ale zdaje się być wspaniałą drogą budowania miłości do drugiego człowieka.
Warto pamiętać, że aktywne słuchanie sprawdza się nie tylko w przypadku długich czy trudnych rozmów, można się nim posługiwać także w codziennych sytuacjach, gdy spotka się kogoś na ulicy lub w autobusie.
Słuchaj!