WEŹ RELACJE W SWOJE RĘCE!????

《JAK SŁUCHAĆ?》

Nawet osoba o dobrym słuchu może nie słyszeć- może nie chcieć usłyszeć…?

?Wiemy już jak mówić o swoich potrzebach, jak wyrażać to, co czujemy, nie robiąc krzywdy drugiej osobie- znamy język Żyrafy? (patrz post pt. Jak mówić? Szakal & Żyrafa).

Jednak, by rozmowa była dobra, ważniejsze często jest nie to, co mówimy, lecz to jak słuchamy.

➡️Zdarza się, że, słuchając czyichś problemów, w głowie mamy już zestaw rad i genialnych rozwiązań tej sytuacji, mamy odpowiedzi na wiele wątpliwości drugiej osoby, czekamy na naszą kolej, by wyrazić swoją opinię.?‍♀️?‍♂️

Choć to oczywiście dobry odruch, że chcemy, by naszemu rozmówcy było łatwiej, by mógł się z czymś szybciej uporać, to w momencie, gdy z nim rozmawiamy, nie liczą się nasze pragnienia, a tej osoby. Ona powinna być w centrum uwagi, ona i jej potrzeby. ??

❓Dobrze jest zadać sobie pytanie: Czy ja, będąc w podobnej sytuacji, chciałbym usłyszeć takie słowa? Czy bardziej wartościowe nie byłoby dla mnie poczucie, że ktoś mnie słucha i stara się być ze mną w tym, co przeżywam?

?Świetnym sposobem na wypracowanie w sobie bardziej empatycznej i altruistycznej postawy jest metoda AKTYWNEGO SŁUCHANIA.

Absolutnym Mistrzem w tej dziedzinie jest Jezus Chrystus, my, chcąc Go naśladować, możemy starać się wypełniać 5 KROKÓW AKTYWNEGO SŁUCHANIA.

1️⃣ SKUP SIĘ /Staraj się utrzymywać naturalny kontakt wzrokowy. Jeśli widzisz, że to krępuje twojego rozmówcę, możesz patrzeć w tę samą stronę, co on./

2️⃣ NAPRAWDĘ SŁUCHAJ /Postaraj się nie myśleć o własnych podobnych przeżyciach i o tym, co chcesz powiedzieć./

3️⃣ POZWÓL NA CISZĘ /Chwila milczenia pozwoli mówiącej osobie na zebranie myśli. Warto poczekać aż druga osoba znowu zacznie mówić./

4️⃣ PARAFRAZUJ /Od czasu do czasu możesz powtórzyć słowa wypowiadane przez drugą osobę. To potwierdza twoje zaangażowanie w rozmowę. /

5️⃣ ZROZUM EMOCJE /Spróbuj wyobrazić sobie, co przeżywa druga osoba, pomyśl o emocjach towarzyszących twojemu rozmówcy. /

?Sposób postrzegania i oceniania rzeczywistości, a także uczucia są unikatowe i właściwe konkretnej osobie, nie powinny podlegać niczyjej ocenie lub próbie wpłynięcia na nie, jeśli nie są źródłem grzechu.

Słuchanie jest najdoskonalszą formą relacji międzyludzkich, dzięki niemu rodzi się zrozumienie.❤

Aktywne słuchanie jest sposobem na zbudowanie bliskości, jest też widocznym znakiem zaangażowania w relację.?‍?‍?‍? Wymaga poświęcenia, czasem jest wręcz męczące, ponieważ potrzeba ciągłego skupienia, ale zdaje się być wspaniałą drogą budowania miłości do drugiego człowieka.??

❗️Warto pamiętać, że aktywne słuchanie sprawdza się nie tylko w przypadku długich czy trudnych rozmów, można się nim posługiwać także w codziennych sytuacjach, gdy spotka się kogoś na ulicy lub w autobusie.

Słuchaj!