WEŹ RELACJE W SWOJE RĘCE! ✋???

《JAK MÓWIĆ? SZAKAL I ŻYRAFA》

Od paru tygodni rozmawiamy o sposobach na dzielenie się podczas spotkań wspólnoty.?

Dzisiaj sposób na tzw. „GODZINĘ SZCZEROŚCI”?, czyli podsumowanie roku formacyjnego. Zazwyczaj na takim spotkaniu mówi się o wszystkim; o tym, co się nam podobało, jak i o tym, co było dla nas przykre. Czasem padają słowa skierowane do konkretnych osób ze wspólnoty.?‍??‍?

Co zrobić, by, dzieląc się swoimi przemyśleniami i uwagami, nie zranić drugiej osoby? Jak mówić i nie oskarżać, nie szukać win??‍⚖

Rozwiązaniem jest KOMUNIKACJA BEZ PRZEMOCY (Nonviolent Communication- NVC).??×??

Brzmi to dość niejasno, ale jest sposobem mówienia, który stosował Jezus, zanim naukowiec, Marshall Rosenberg, go opracował i polega na mówieniu o sobie, a nie o innych.??

2 sposoby mówienia- JĘZYK SZAKALA & JĘZYK ŻYRAFY ??

?CECHY JĘZYKA SZAKALA?

– oceny i etykiety {Jesteś głupi. Nic z Ciebie nie będzie. Jesteś do niczego.}

– obrażanie drugiej osoby {Jak możesz się tak zachowywać?!}

– agresja {Wkurzasz mnie! }

– groźby {Jeżeli tego nie zmienisz, to…}

SKUTKI: W drugiej osobie budzi się lęk, strach, chęć ucieczki lub przeciwnie agresja i ogromny gniew, bo została właśnie obrażona i poniżona.

?CECHY JĘZYKA ŻYRAFY?

– spostrzeżenia {Kiedy to robisz, to ja…}

– mówi o własnych uczuciach {Jedzenie obiadu przed telewizorem wzbudza we mnie złość. }

– mówi o potrzebach {Bardzo lubię, gdy jemy razem obiady przy stole. To sprawia mi przyjemność, czuję się wtedy bezpiecznie.}

– prośby {Czy moglibyśmy zjeść dzisiaj obiad przy stole?}

SKUTKI: Druga osoba wie, co masz na myśli, zna Twoje uczucia i punkt widzenia. Jednocześnie nie jest do niczego przymuszona, czuje się wolna.

??Gdy mówisz językiem żyrafy, staraj się MÓWIĆ WPROST o swoich potrzebach i emocjach. Trudną dla wszystkich sytuacją jest postawa „DOMYŚL SIĘ”.

[przykład]✍?

– Ale nuda! Ciągle siedzimy w domu i nic nie robimy! [DOMYŚL SIĘ]

– Chciałabym pojeździć rowerem. Ktoś ma ochotę ze mną pójść? Sprawiłoby mi to radość, gdybym nie była sama. [MÓWIĘ WPROST]. ??Mówię, co czuję i czego oczekuję.

?PODCZAS „GODZINY SZCZEROŚCI”

[przykład]

– Teofilu, jesteś prezesem, ale nie jesteś odpowiedzialny za funkcjonowanie naszego oddziału. Zawsze wszystko musieliśmy robić za Ciebie, bo ty nie miałeś czasu, o wszystkim dowiadywaliśmy się na ostatnią chwilę. Przez Ciebie osoby z naszego oddziału nie były w tym roku na żadnych rekolekcjach. Nie można na Ciebie liczyć! [100% SZAKAL}

– Teofilu, gdy nie wiedzieliśmy o bieżących sprawach dotyczących wspólnoty, czuliśmy się niepewnie. Kiedy dowiadywaliśmy się o rekolekcjach i innych wyjazdach w ostatniej chwili, to wzbudzało w nas frustrację i zniechęcało do wzięcia udziału. Byłoby nam łatwiej i moglibyśmy lepiej zaplanować wolny czas, gdybyśmy od razu rozmawiali o planowanych działaniach. Czy byłbyś w stanie z wyprzedzeniem informować nas o różnych wydarzeniach diecezjalnych? [100% ŻYRAFA]

?Chcąc wykorzystać język żyrafy podczas „godziny szczerości”, warto najpierw przedstawić wszystkim osobom ten sposób rozmowy. Najlepiej zrobić to parę dni przed spotkaniem, by każdy mógł się zapoznać z tym materiałem. Można też na małych kartkach przygotować cechy żyrafy i na spotkaniu rozdać każdemu jako dobrą ściągę.

?Język żyrafy nie jest łatwy, ale zgodnie z III zasadą KSMowicza- Kształtuj swój umysł, swoją wolę, swoje serce… i ucz się być żyrafą!?