Dzisiaj tekst w formie Q&A, stawiamy pytania i chcemy znaleźć odpowiedzi!

1. Czym jest wspólnota??‍♂️?‍♀️
Można powiedzieć o 2 znaczeniach; grupa osób, którą łączy wspólne pochodzenie, kultura czy interesy lub o wspólnocie, która oznacza coś, co zespala, jednoczy. KSM łączy obie definicje; wspólnym interesem jest życie zgodne z ideałem Bożej miłości, a tym, który zespala, jest Chrystus.

2. Po co być we wspólnocie? Czy nie można samodzielnie wzrastać w wierze??
Zacznijmy nasze rozważania trochę od innej strony… Czy wolałbyś w dniu urodzin być otoczony przez rodzinę i dobrych przyjaciół, czy w samotności zdmuchiwać świeczki? Czy sam masz możliwość zorganizowania sobie przyjęcia niespodzianki? Czy jesteś w stanie sam siebie przytulić?

Papież Franciszek wskazuje samotność jako jedną z bardziej dotkliwych dla ludzkości chorób.

Wspólnota jest przestrzenią do otworzenia się, spojrzenia na siebie z innej perspektywy, odkrycia talentów. We wspólnocie nie zawsze musi być „fajnie”, bardzo dobrze gdy pojawiają się problemy. Rozwiązane razem trudności spajają wszystkich członków. Ostatnim, co zapewnia wspólnota, a czego na pewno nie zapewni trwanie w samotności, jest pewna wytrwałość. Gdy w życiu duchowym pojawiają się trudności i trzeba „zmusić” duszę i ciało do wierności Bogu, niekiedy pojawia się myśl o porzuceniu obranej drogi, o odejściu ze wspólnoty, o odejściu od Kościoła. Bądź pewny, że wspólnota będzie walczyć o Ciebie nawet, gdy sam już się poddasz. Ich bronią będą modlitwa i miłość.

3. Dlaczego mamy rozmawiać o tym, co robiliśmy przez ostatni tydzień??❓
Czasem widać po czyimś wyrazie twarzy, że „coś jest nie tak”. Jednak są też osoby, które zawsze się uśmiechają, chociaż w sercu noszą ogromny ból. Mówienie o sobie, o tym, co przeżywam, daje uwolnienie. Twoja radość dzieli się wtedy na wszystkie osoby, a Twój smutek nie jest już tylko Twoją sprawą, wiedzą o nim wszyscy i chcą być przy Tobie, towarzyszyć Ci.